
Safavieh Laita, 11 Inch, Brass, Iron, Rechargeable Led Table Lamp? - Brass Gold
A high-style take on a classic look, this Laita Rechargeable LED Table Lamp perfectly manifests modern minimalism. Laita‰۪s brass gold finish highlights its universal appeal, and its touch dimmer make it a must-have. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.92" W x 4.92" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4316B |
| Product UPC: | 195058320702 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Laita, 11 Inch, Brass, Iron, Rechargeable Led Table Lamp? - Brass Gold
A high-style take on a classic look, this Laita Rechargeable LED Table Lamp perfectly manifests modern minimalism. Laita‰۪s brass gold finish highlights its universal appeal, and its touch dimmer make it a must-have. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.92" W x 4.92" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4316B |
| Product UPC: | 195058320702 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A high-style take on a classic look, this Laita Rechargeable LED Table Lamp perfectly manifests modern minimalism. Laita‰۪s brass gold finish highlights its universal appeal, and its touch dimmer make it a must-have. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.92" W x 4.92" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4316B |
| Product UPC: | 195058320702 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























