
Safavieh Kynlee Gas Lift Barstool - Gray
Modern minimalism meets cosmopolitan chic in this flawless Kynlee Gas Lift Barstool. Exposed cross stich dressmaker details make for a lavish couturier look that beautifully enhance Kynlee‰۪s contoured profile and vintage grey vegan leather upholstery.
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 18.5"W x 17.75"D x 32.25-42.25"H |
| Product Color: | Grey / Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3016A |
| Product UPC: | 195058221849 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Kynlee Gas Lift Barstool - Gray
Modern minimalism meets cosmopolitan chic in this flawless Kynlee Gas Lift Barstool. Exposed cross stich dressmaker details make for a lavish couturier look that beautifully enhance Kynlee‰۪s contoured profile and vintage grey vegan leather upholstery.
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 18.5"W x 17.75"D x 32.25-42.25"H |
| Product Color: | Grey / Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3016A |
| Product UPC: | 195058221849 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern minimalism meets cosmopolitan chic in this flawless Kynlee Gas Lift Barstool. Exposed cross stich dressmaker details make for a lavish couturier look that beautifully enhance Kynlee‰۪s contoured profile and vintage grey vegan leather upholstery.
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 18.5"W x 17.75"D x 32.25-42.25"H |
| Product Color: | Grey / Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3016A |
| Product UPC: | 195058221849 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























