
Safavieh Kremp Table Lamp - Grey
This Kremp Table Lamp transforms the ancient art of pottery into eye-catching contemporary d̩cor. Kremp‰۪s illusionary striated grey ceramic provide an eye-catching sense of depth and motion, while a built-in USB port at its shining gold base makes Kremp a must-have in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4409A |
| Product UPC: | 195058131810 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $107.48
-65%$107.48
$37.62More Images


Safavieh Kremp Table Lamp - Grey
This Kremp Table Lamp transforms the ancient art of pottery into eye-catching contemporary d̩cor. Kremp‰۪s illusionary striated grey ceramic provide an eye-catching sense of depth and motion, while a built-in USB port at its shining gold base makes Kremp a must-have in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4409A |
| Product UPC: | 195058131810 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Kremp Table Lamp transforms the ancient art of pottery into eye-catching contemporary d̩cor. Kremp‰۪s illusionary striated grey ceramic provide an eye-catching sense of depth and motion, while a built-in USB port at its shining gold base makes Kremp a must-have in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4409A |
| Product UPC: | 195058131810 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























