
Safavieh Kole Table Lamp Set Of 2 - White
The sculptural style of this contemporary table lamp elevates any living room with its minimalist design. Its finely crafted ceramic texture gives its white hue dimension, while its chrome finish adds polish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4139A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617681 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kole Table Lamp Set Of 2 - White
The sculptural style of this contemporary table lamp elevates any living room with its minimalist design. Its finely crafted ceramic texture gives its white hue dimension, while its chrome finish adds polish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4139A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617681 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sculptural style of this contemporary table lamp elevates any living room with its minimalist design. Its finely crafted ceramic texture gives its white hue dimension, while its chrome finish adds polish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4139A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617681 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























