
Safavieh Kline Table Lamp - Grey
Perfect for bringing a classic, elegant finishing touch to today‰۪s d̩cor, this Kline Lamp is a modern treasure. Kline‰۪s timeless pottery styling amplifies the appeal of its sleek gold accents, and a built-in USB port at the base allows you to charge your devices without scrambling for an outlet.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4408A |
| Product UPC: | 195058131803 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $93.91
-65%$93.91
$32.87More Images


Safavieh Kline Table Lamp - Grey
Perfect for bringing a classic, elegant finishing touch to today‰۪s d̩cor, this Kline Lamp is a modern treasure. Kline‰۪s timeless pottery styling amplifies the appeal of its sleek gold accents, and a built-in USB port at the base allows you to charge your devices without scrambling for an outlet.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4408A |
| Product UPC: | 195058131803 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for bringing a classic, elegant finishing touch to today‰۪s d̩cor, this Kline Lamp is a modern treasure. Kline‰۪s timeless pottery styling amplifies the appeal of its sleek gold accents, and a built-in USB port at the base allows you to charge your devices without scrambling for an outlet.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4408A |
| Product UPC: | 195058131803 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























