
Safavieh Kingston Wall Sconce - Brass Gold
Transform any room with the modern luxury of this contemporary wall sconce. Crafted with iron, its rich gold brass finish illuminates its stylish, versatile extended arm while its dramatic black shade and industrial bulb add character and sophistication.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 10.3" W x 21" D x 8.75-23" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | SCN4026A |
| Product UPC: | 889048613867 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kingston Wall Sconce - Brass Gold
Transform any room with the modern luxury of this contemporary wall sconce. Crafted with iron, its rich gold brass finish illuminates its stylish, versatile extended arm while its dramatic black shade and industrial bulb add character and sophistication.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 10.3" W x 21" D x 8.75-23" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | SCN4026A |
| Product UPC: | 889048613867 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any room with the modern luxury of this contemporary wall sconce. Crafted with iron, its rich gold brass finish illuminates its stylish, versatile extended arm while its dramatic black shade and industrial bulb add character and sophistication.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 10.3" W x 21" D x 8.75-23" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | SCN4026A |
| Product UPC: | 889048613867 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























