
Safavieh Kimli Table Lamp - Body Weight In 2.0-2.3 Kg
Refresh your d̩cor with the fashion-forward drama of this fabulous Kimli Table Lamp. Kimli‰۪s theatric organic texture in white ceramic overflows with dynamic charisma while a sleek gold tapered base and clean-lined drum shade perfectly balance its gently curved profile.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Body Weight In 2.0-2.3 Kg |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4430A |
| Product UPC: | 195058132039 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kimli Table Lamp - Body Weight In 2.0-2.3 Kg
Refresh your d̩cor with the fashion-forward drama of this fabulous Kimli Table Lamp. Kimli‰۪s theatric organic texture in white ceramic overflows with dynamic charisma while a sleek gold tapered base and clean-lined drum shade perfectly balance its gently curved profile.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Body Weight In 2.0-2.3 Kg |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4430A |
| Product UPC: | 195058132039 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh your d̩cor with the fashion-forward drama of this fabulous Kimli Table Lamp. Kimli‰۪s theatric organic texture in white ceramic overflows with dynamic charisma while a sleek gold tapered base and clean-lined drum shade perfectly balance its gently curved profile.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Body Weight In 2.0-2.3 Kg |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4430A |
| Product UPC: | 195058132039 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























