
Safavieh Kian Table Lamp - White
Refresh and renew any living room with this classic table lamp. Designed to blend into any d̩cor, its bright white finish and curvaceous silhouette uplifts any room. Its complimentary off-white 100% cotton shade and finial make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4213A |
| Product UPC: | 889048682351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kian Table Lamp - White
Refresh and renew any living room with this classic table lamp. Designed to blend into any d̩cor, its bright white finish and curvaceous silhouette uplifts any room. Its complimentary off-white 100% cotton shade and finial make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4213A |
| Product UPC: | 889048682351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh and renew any living room with this classic table lamp. Designed to blend into any d̩cor, its bright white finish and curvaceous silhouette uplifts any room. Its complimentary off-white 100% cotton shade and finial make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4213A |
| Product UPC: | 889048682351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























