
Safavieh Kian Barstool - Black
A thoroughly modern iteration of classic campaign style, the black velvet Kian barstool imbues new elegance and luxury into the straight lined cross base design. Crafted of brass plated steel, the barstool seat and back are made from a sensuous cotton blend.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 20.5" L x 20.1" D x 41" H |
| Product Material: | Stainless Steel / Fabric / Wood |
| Wood Content: | Plywood |
| Product Color: | Black / Gold |
| Product SKU: | SFV3502A |
| Product UPC: | 889048134621 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Kian Barstool - Black
A thoroughly modern iteration of classic campaign style, the black velvet Kian barstool imbues new elegance and luxury into the straight lined cross base design. Crafted of brass plated steel, the barstool seat and back are made from a sensuous cotton blend.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 20.5" L x 20.1" D x 41" H |
| Product Material: | Stainless Steel / Fabric / Wood |
| Wood Content: | Plywood |
| Product Color: | Black / Gold |
| Product SKU: | SFV3502A |
| Product UPC: | 889048134621 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A thoroughly modern iteration of classic campaign style, the black velvet Kian barstool imbues new elegance and luxury into the straight lined cross base design. Crafted of brass plated steel, the barstool seat and back are made from a sensuous cotton blend.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 20.5" L x 20.1" D x 41" H |
| Product Material: | Stainless Steel / Fabric / Wood |
| Wood Content: | Plywood |
| Product Color: | Black / Gold |
| Product SKU: | SFV3502A |
| Product UPC: | 889048134621 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























