
Safavieh Kensen Table Lamp - Sandy Pearl
The sandy pearl tones of this intriguing Kensen Table Lamp recall ancient artifacts, making it a dramatic conversation piece fit for any room. Classically styled with an elongated urn shape and textured striations, Kensen‰۪s timeless look is updated for today‰۪s d̩cor with a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Sandy Pearl |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Sandy Pearl |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4244A |
| Product UPC: | 889048931305 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $85.38
-65%$85.38
$29.88More Images


Safavieh Kensen Table Lamp - Sandy Pearl
The sandy pearl tones of this intriguing Kensen Table Lamp recall ancient artifacts, making it a dramatic conversation piece fit for any room. Classically styled with an elongated urn shape and textured striations, Kensen‰۪s timeless look is updated for today‰۪s d̩cor with a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Sandy Pearl |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Sandy Pearl |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4244A |
| Product UPC: | 889048931305 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sandy pearl tones of this intriguing Kensen Table Lamp recall ancient artifacts, making it a dramatic conversation piece fit for any room. Classically styled with an elongated urn shape and textured striations, Kensen‰۪s timeless look is updated for today‰۪s d̩cor with a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Sandy Pearl |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Sandy Pearl |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4244A |
| Product UPC: | 889048931305 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























