
Safavieh Kellyanne Modern Dining Chair - Black
Transform your d̩cor into a modern day throne room with this Kellyanne Accent Chair. Flaunting an eye-catching silhouette with undulating curves and wraparound barrel back, Kellyanne is luxuriously comfortable in plush black boucle, seamlessly accenting any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 87.8" L x 34.6" D x 31.7" H |
| Product Material: | Fabric / Wood / Foam |
| Wood Content: | Pine Wood / Plywood |
| Fabric Content: | Boucle |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV5023B |
| Product UPC: | 195058504263 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Kellyanne Modern Dining Chair - Black
Transform your d̩cor into a modern day throne room with this Kellyanne Accent Chair. Flaunting an eye-catching silhouette with undulating curves and wraparound barrel back, Kellyanne is luxuriously comfortable in plush black boucle, seamlessly accenting any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 87.8" L x 34.6" D x 31.7" H |
| Product Material: | Fabric / Wood / Foam |
| Wood Content: | Pine Wood / Plywood |
| Fabric Content: | Boucle |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV5023B |
| Product UPC: | 195058504263 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform your d̩cor into a modern day throne room with this Kellyanne Accent Chair. Flaunting an eye-catching silhouette with undulating curves and wraparound barrel back, Kellyanne is luxuriously comfortable in plush black boucle, seamlessly accenting any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 87.8" L x 34.6" D x 31.7" H |
| Product Material: | Fabric / Wood / Foam |
| Wood Content: | Pine Wood / Plywood |
| Fabric Content: | Boucle |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV5023B |
| Product UPC: | 195058504263 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























