
Safavieh Kellen Table Lamp - White
Make natural beauty the centerpiece of any living room with this contemporary table lamp. Designed with a luxurious gold finish, its candlestick body is paired with the crisp, clean lines of a complimentary cotton shade. Designers often use it in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White /Nickel |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4211A |
| Product UPC: | 889048682344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kellen Table Lamp - White
Make natural beauty the centerpiece of any living room with this contemporary table lamp. Designed with a luxurious gold finish, its candlestick body is paired with the crisp, clean lines of a complimentary cotton shade. Designers often use it in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White /Nickel |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4211A |
| Product UPC: | 889048682344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make natural beauty the centerpiece of any living room with this contemporary table lamp. Designed with a luxurious gold finish, its candlestick body is paired with the crisp, clean lines of a complimentary cotton shade. Designers often use it in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White /Nickel |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4211A |
| Product UPC: | 889048682344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























