
Safavieh Kei Table Lamp - Natural Rattan
This Kei Table Lamp revitalizes ancient artistry for today‰۪s cultured interiors, making it a staple in any boho-chic d̩cor. Kei‰۪s classic gourd profile is given a vintage look with its organic texture and distressed patina while a clean-lined drum shade makes it completely contemporary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Natural Rattan |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4435A |
| Product UPC: | 195058132084 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kei Table Lamp - Natural Rattan
This Kei Table Lamp revitalizes ancient artistry for today‰۪s cultured interiors, making it a staple in any boho-chic d̩cor. Kei‰۪s classic gourd profile is given a vintage look with its organic texture and distressed patina while a clean-lined drum shade makes it completely contemporary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Natural Rattan |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4435A |
| Product UPC: | 195058132084 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Kei Table Lamp revitalizes ancient artistry for today‰۪s cultured interiors, making it a staple in any boho-chic d̩cor. Kei‰۪s classic gourd profile is given a vintage look with its organic texture and distressed patina while a clean-lined drum shade makes it completely contemporary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Natural Rattan |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4435A |
| Product UPC: | 195058132084 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























