
Safavieh Keeva 26-Inch H Crystal Ball Lamp Set Of 2 - Clear
With its chrome candlestick base and three graduated clear crystal balls, the Keeva Crystal Ball lamp is the perfect blend of classic and contemporary design. A gray linen hardback drum shade adds the right fashion touch to this versatile set of two lamps.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4113A-SET2 |
| Product UPC: | 683726678137 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $156.31
-65%$156.31
$54.71More Images


Safavieh Keeva 26-Inch H Crystal Ball Lamp Set Of 2 - Clear
With its chrome candlestick base and three graduated clear crystal balls, the Keeva Crystal Ball lamp is the perfect blend of classic and contemporary design. A gray linen hardback drum shade adds the right fashion touch to this versatile set of two lamps.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4113A-SET2 |
| Product UPC: | 683726678137 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its chrome candlestick base and three graduated clear crystal balls, the Keeva Crystal Ball lamp is the perfect blend of classic and contemporary design. A gray linen hardback drum shade adds the right fashion touch to this versatile set of two lamps.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4113A-SET2 |
| Product UPC: | 683726678137 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























