
Safavieh Kaytee Desk - Distressed White
Give your workspace a hint of Americana farmhouse charm with this lovely Kaytee Desk. Crossed X accents on the sides give a distinct country-chic look, and a distressed white finish completes the look.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 35.75"W x 15.75"D x 29.5"H |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5713A |
| Product UPC: | 195058183048 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Kaytee Desk - Distressed White
Give your workspace a hint of Americana farmhouse charm with this lovely Kaytee Desk. Crossed X accents on the sides give a distinct country-chic look, and a distressed white finish completes the look.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 35.75"W x 15.75"D x 29.5"H |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5713A |
| Product UPC: | 195058183048 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your workspace a hint of Americana farmhouse charm with this lovely Kaytee Desk. Crossed X accents on the sides give a distinct country-chic look, and a distressed white finish completes the look.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 35.75"W x 15.75"D x 29.5"H |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5713A |
| Product UPC: | 195058183048 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























