
Safavieh Kashton Task Table Lamp - Black
An updated take on a Victorian streetlamp, the Kashton Task Table Lamp brings vintage flair to the workspace. A clear shade casts ample light while showcasing a retro bulb, with a black iron body creating the ideal form for its suggestive look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.3" W x 7.5" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | TBL4186A |
| Product UPC: | 889048618237 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $100.75
-65%$100.75
$35.26More Images


Safavieh Kashton Task Table Lamp - Black
An updated take on a Victorian streetlamp, the Kashton Task Table Lamp brings vintage flair to the workspace. A clear shade casts ample light while showcasing a retro bulb, with a black iron body creating the ideal form for its suggestive look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.3" W x 7.5" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | TBL4186A |
| Product UPC: | 889048618237 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An updated take on a Victorian streetlamp, the Kashton Task Table Lamp brings vintage flair to the workspace. A clear shade casts ample light while showcasing a retro bulb, with a black iron body creating the ideal form for its suggestive look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.3" W x 7.5" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | TBL4186A |
| Product UPC: | 889048618237 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























