
Safavieh Karlen Table Lamp Set Of 2 - Cream
Designed for the gracious home, this contemporary table lamp adds refined modern luxury to any living room or bedroom. Perched on a chic gold leaf base, a sophisticated neutral cream hue adorns its elegant curves. Its crisp white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X28.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Cream/Gold Leaf |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4223A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815087 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $142.01
-65%$142.01
$49.70More Images


Safavieh Karlen Table Lamp Set Of 2 - Cream
Designed for the gracious home, this contemporary table lamp adds refined modern luxury to any living room or bedroom. Perched on a chic gold leaf base, a sophisticated neutral cream hue adorns its elegant curves. Its crisp white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X28.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Cream/Gold Leaf |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4223A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815087 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for the gracious home, this contemporary table lamp adds refined modern luxury to any living room or bedroom. Perched on a chic gold leaf base, a sophisticated neutral cream hue adorns its elegant curves. Its crisp white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X28.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Cream/Gold Leaf |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4223A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815087 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























