
Safavieh Kamryn Resin Table Lamp - Brown
Designed after an ancient Greek Stamnos jar, this Kamryn Table Lamp brings a touch of ancient artistry to your d̩cor. Kamryn‰۪s classic silhouette and vintage style distressing in brown resin is given a modern touch with a crisp white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4351A |
| Product UPC: | 195058092852 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kamryn Resin Table Lamp - Brown
Designed after an ancient Greek Stamnos jar, this Kamryn Table Lamp brings a touch of ancient artistry to your d̩cor. Kamryn‰۪s classic silhouette and vintage style distressing in brown resin is given a modern touch with a crisp white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4351A |
| Product UPC: | 195058092852 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed after an ancient Greek Stamnos jar, this Kamryn Table Lamp brings a touch of ancient artistry to your d̩cor. Kamryn‰۪s classic silhouette and vintage style distressing in brown resin is given a modern touch with a crisp white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4351A |
| Product UPC: | 195058092852 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























