
Safavieh Kamilah Iron Table Lamp - White
An icon of glamorous living, this Kamilah Table Lamp is a must have in any high fashion interior. Kamilah‰۪s oversized shade and white marble finished base is absolutely breathtaking, and its asymmetrical negative space gives your d̩cor a modern art feel.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4284A |
| Product UPC: | 195058075473 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $59.15
-65%$59.15
$20.70More Images


Safavieh Kamilah Iron Table Lamp - White
An icon of glamorous living, this Kamilah Table Lamp is a must have in any high fashion interior. Kamilah‰۪s oversized shade and white marble finished base is absolutely breathtaking, and its asymmetrical negative space gives your d̩cor a modern art feel.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4284A |
| Product UPC: | 195058075473 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An icon of glamorous living, this Kamilah Table Lamp is a must have in any high fashion interior. Kamilah‰۪s oversized shade and white marble finished base is absolutely breathtaking, and its asymmetrical negative space gives your d̩cor a modern art feel.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4284A |
| Product UPC: | 195058075473 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























