
Safavieh Kaden Table Lamp Set Of 2 - Clear
The negative space of a perfect circle lends creative interest to any space with the Kaden Table Lamp. Blending beautifully with Art Deco retro style or other clean-lined contemporary room furnishings, the fascinating geometry, brass body and 100% cotton shade of Kaden is a must for connoisseurs of art-inspired decor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 10" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4193A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kaden Table Lamp Set Of 2 - Clear
The negative space of a perfect circle lends creative interest to any space with the Kaden Table Lamp. Blending beautifully with Art Deco retro style or other clean-lined contemporary room furnishings, the fascinating geometry, brass body and 100% cotton shade of Kaden is a must for connoisseurs of art-inspired decor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 10" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4193A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The negative space of a perfect circle lends creative interest to any space with the Kaden Table Lamp. Blending beautifully with Art Deco retro style or other clean-lined contemporary room furnishings, the fascinating geometry, brass body and 100% cotton shade of Kaden is a must for connoisseurs of art-inspired decor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 10" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4193A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























