
Safavieh Juniper 30-Inch H Orange Table Lamp - Orange
A classic double gourd form in the Juniper table lamp gets a fashion update with faceted detailing in bright orange glazed ceramic. This striking transitional lamp is finished with a textured white cotton drum shade and modern acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4245D |
| Product UPC: | 683726395614 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $151.11
-65%$151.11
$52.89More Images


Safavieh Juniper 30-Inch H Orange Table Lamp - Orange
A classic double gourd form in the Juniper table lamp gets a fashion update with faceted detailing in bright orange glazed ceramic. This striking transitional lamp is finished with a textured white cotton drum shade and modern acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4245D |
| Product UPC: | 683726395614 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic double gourd form in the Juniper table lamp gets a fashion update with faceted detailing in bright orange glazed ceramic. This striking transitional lamp is finished with a textured white cotton drum shade and modern acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4245D |
| Product UPC: | 683726395614 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























