
Safavieh Junia Led Outdoor String Lights - Black
Get the party started with these fashion-forward Junia LED Outdoor String Lights! Junia‰۪s industrial birdcage-style cloche shades are effortlessly chic in jet black, creating a dramatic interplay of light and shadow above any outdoor living space.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 3.875" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4048A |
| Product UPC: | 195058423984 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Junia Led Outdoor String Lights - Black
Get the party started with these fashion-forward Junia LED Outdoor String Lights! Junia‰۪s industrial birdcage-style cloche shades are effortlessly chic in jet black, creating a dramatic interplay of light and shadow above any outdoor living space.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 3.875" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4048A |
| Product UPC: | 195058423984 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get the party started with these fashion-forward Junia LED Outdoor String Lights! Junia‰۪s industrial birdcage-style cloche shades are effortlessly chic in jet black, creating a dramatic interplay of light and shadow above any outdoor living space.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 3.875" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4048A |
| Product UPC: | 195058423984 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























