
Safavieh Joyce 27.75-Inch H Faux Woven Leather Table Lamp Set Of 2 - Grey
Designed to evoke the deco style of New York‰۪s Chrysler building, this modern table lamp brings ̩lan to any contemporary residence. Its geometric texture and sleek, angular style create a cosmopolitan classic that sets the tone for tasteful living.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 8 " D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4402J-SET2 |
| Product UPC: | 889048118461 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Joyce 27.75-Inch H Faux Woven Leather Table Lamp Set Of 2 - Grey
Designed to evoke the deco style of New York‰۪s Chrysler building, this modern table lamp brings ̩lan to any contemporary residence. Its geometric texture and sleek, angular style create a cosmopolitan classic that sets the tone for tasteful living.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 8 " D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4402J-SET2 |
| Product UPC: | 889048118461 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to evoke the deco style of New York‰۪s Chrysler building, this modern table lamp brings ̩lan to any contemporary residence. Its geometric texture and sleek, angular style create a cosmopolitan classic that sets the tone for tasteful living.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 8 " D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4402J-SET2 |
| Product UPC: | 889048118461 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























