
Safavieh Joyce 27.75-Inch H Faux Alligator Table Lamp Set Of 2 - Grey
Furnishings appointed to a newly renovated penthouse suite at one of New York City‰۪s poshest hotels inspired this modern table lamp. Finished with a m̩lange of elegant textures, its suave disposition makes it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 8 " D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4402A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118386 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Joyce 27.75-Inch H Faux Alligator Table Lamp Set Of 2 - Grey
Furnishings appointed to a newly renovated penthouse suite at one of New York City‰۪s poshest hotels inspired this modern table lamp. Finished with a m̩lange of elegant textures, its suave disposition makes it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 8 " D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4402A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118386 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Furnishings appointed to a newly renovated penthouse suite at one of New York City‰۪s poshest hotels inspired this modern table lamp. Finished with a m̩lange of elegant textures, its suave disposition makes it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 8 " D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4402A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118386 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























