
Safavieh Jonie Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Ivory
This Jonie Table Lamp shines in its straightforward silhouette, making it perfect for today‰۪s contemporary d̩cor. Jonie‰۪s clean ivory ceramic seamlessly accents any room‰۪s color scheme, and its subtle curves beautifully soften the edge of clean lined furnishings. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4335B-SET2 |
| Product UPC: | 195058089906 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jonie Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Ivory
This Jonie Table Lamp shines in its straightforward silhouette, making it perfect for today‰۪s contemporary d̩cor. Jonie‰۪s clean ivory ceramic seamlessly accents any room‰۪s color scheme, and its subtle curves beautifully soften the edge of clean lined furnishings. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4335B-SET2 |
| Product UPC: | 195058089906 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Jonie Table Lamp shines in its straightforward silhouette, making it perfect for today‰۪s contemporary d̩cor. Jonie‰۪s clean ivory ceramic seamlessly accents any room‰۪s color scheme, and its subtle curves beautifully soften the edge of clean lined furnishings. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4335B-SET2 |
| Product UPC: | 195058089906 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























