
Safavieh Jessica Rattan Accent Chair W/ Cushion - Honey Brown Wash
British Colonial style gets a coastal contemporary upgrade in this Jessica Accent Chair. Flaunting a familiar silhouette in honey brown wash rattan wrapped around a bamboo styled frame, Jessica gives any d̩cor rich visual depth, perfectly paired with a white cushion for lasting comfort and artistic contrast.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.92"W x 25.59"D x 31.5"H |
| Product Color: | Honey Brown Wash/White |
| Finish Surface Treatment: | Webbing |
| Product Frame Type: | Rattan |
| Product SKU: | ACH6519A |
| Product UPC: | 889048950306 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Clean by brushing with a soft brush or use a lightly damp clothReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Jessica Rattan Accent Chair W/ Cushion - Honey Brown Wash
British Colonial style gets a coastal contemporary upgrade in this Jessica Accent Chair. Flaunting a familiar silhouette in honey brown wash rattan wrapped around a bamboo styled frame, Jessica gives any d̩cor rich visual depth, perfectly paired with a white cushion for lasting comfort and artistic contrast.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.92"W x 25.59"D x 31.5"H |
| Product Color: | Honey Brown Wash/White |
| Finish Surface Treatment: | Webbing |
| Product Frame Type: | Rattan |
| Product SKU: | ACH6519A |
| Product UPC: | 889048950306 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Clean by brushing with a soft brush or use a lightly damp clothReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
British Colonial style gets a coastal contemporary upgrade in this Jessica Accent Chair. Flaunting a familiar silhouette in honey brown wash rattan wrapped around a bamboo styled frame, Jessica gives any d̩cor rich visual depth, perfectly paired with a white cushion for lasting comfort and artistic contrast.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.92"W x 25.59"D x 31.5"H |
| Product Color: | Honey Brown Wash/White |
| Finish Surface Treatment: | Webbing |
| Product Frame Type: | Rattan |
| Product SKU: | ACH6519A |
| Product UPC: | 889048950306 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Clean by brushing with a soft brush or use a lightly damp clothReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























