
Safavieh Jenoa 26-Inch H Table Lamp - Copper
Make a powerful statement in any living room with this contemporary table lamp. Adding modern, industrial flair, its voluptuous body features a brilliant copper finish. Designers love its artistic display atop a glass plinth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Copper Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4028A |
| Product UPC: | 889048324619 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jenoa 26-Inch H Table Lamp - Copper
Make a powerful statement in any living room with this contemporary table lamp. Adding modern, industrial flair, its voluptuous body features a brilliant copper finish. Designers love its artistic display atop a glass plinth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Copper Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4028A |
| Product UPC: | 889048324619 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a powerful statement in any living room with this contemporary table lamp. Adding modern, industrial flair, its voluptuous body features a brilliant copper finish. Designers love its artistic display atop a glass plinth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Copper Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4028A |
| Product UPC: | 889048324619 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























