
Safavieh Jayse Table Lamp Set Of 2 - Black
A blend of modern minimalist lines and luxurious details, this contemporary table lamp brightens any living room or entry way. Designed with an artistic glass body and a sleek off-white shade, its black base adds a dramatic touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Glass/Polyresin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4123A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561298 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $171.91
-65%$171.91
$60.17More Images


Safavieh Jayse Table Lamp Set Of 2 - Black
A blend of modern minimalist lines and luxurious details, this contemporary table lamp brightens any living room or entry way. Designed with an artistic glass body and a sleek off-white shade, its black base adds a dramatic touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Glass/Polyresin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4123A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561298 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A blend of modern minimalist lines and luxurious details, this contemporary table lamp brightens any living room or entry way. Designed with an artistic glass body and a sleek off-white shade, its black base adds a dramatic touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Glass/Polyresin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4123A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561298 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























