
Safavieh Jayden Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Dark Grey
An icon of industrial chic style, this Jayden Table Lamp is a must have for the urban loft or the daring modern artist. Textured dark grey ceramic mimics the look and feel of cobblestone, emanating a sense of depth and motion in any d̩cor. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4336A-SET2 |
| Product UPC: | 195058089913 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $130.31
-65%$130.31
$45.61More Images


Safavieh Jayden Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Dark Grey
An icon of industrial chic style, this Jayden Table Lamp is a must have for the urban loft or the daring modern artist. Textured dark grey ceramic mimics the look and feel of cobblestone, emanating a sense of depth and motion in any d̩cor. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4336A-SET2 |
| Product UPC: | 195058089913 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An icon of industrial chic style, this Jayden Table Lamp is a must have for the urban loft or the daring modern artist. Textured dark grey ceramic mimics the look and feel of cobblestone, emanating a sense of depth and motion in any d̩cor. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4336A-SET2 |
| Product UPC: | 195058089913 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























