
Safavieh Jaxton Marble 27.5-Inch H Table Lamp - Black
Inspired by the modern sculpture poised outside a national art museum in Washington, DC, this contemporary table lamp is a masterpiece. Crafted with solid black marble and elegantly appointed with rich gold detail, its polished shade makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 10" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4007A |
| Product UPC: | 889048257344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Jaxton Marble 27.5-Inch H Table Lamp - Black
Inspired by the modern sculpture poised outside a national art museum in Washington, DC, this contemporary table lamp is a masterpiece. Crafted with solid black marble and elegantly appointed with rich gold detail, its polished shade makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 10" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4007A |
| Product UPC: | 889048257344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the modern sculpture poised outside a national art museum in Washington, DC, this contemporary table lamp is a masterpiece. Crafted with solid black marble and elegantly appointed with rich gold detail, its polished shade makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 10" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4007A |
| Product UPC: | 889048257344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























