
Safavieh Javert Table Lamp - White
Bring a modern art feel to your d̩cor with this Javert Table Lamp. Sensationally styled in sleek white ceramic, Javert‰۪s geometrically angled silhouette gives an intriguing sense of motion and depth to any interior, perfectly balanced by its white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7012A |
| Product UPC: | 195058291491 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Javert Table Lamp - White
Bring a modern art feel to your d̩cor with this Javert Table Lamp. Sensationally styled in sleek white ceramic, Javert‰۪s geometrically angled silhouette gives an intriguing sense of motion and depth to any interior, perfectly balanced by its white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7012A |
| Product UPC: | 195058291491 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a modern art feel to your d̩cor with this Javert Table Lamp. Sensationally styled in sleek white ceramic, Javert‰۪s geometrically angled silhouette gives an intriguing sense of motion and depth to any interior, perfectly balanced by its white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7012A |
| Product UPC: | 195058291491 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























