
Safavieh Jareth Table Lamp Set Of 2 - White Wash
A rich blend of style and substance, this monumental table lamp makes a grand statement in any living room. Crafted in white wash to showcase its assertive curves and bold stature, designers love its complimentary off-white 100% cotton shade and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White Wash |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4183A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618206 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jareth Table Lamp Set Of 2 - White Wash
A rich blend of style and substance, this monumental table lamp makes a grand statement in any living room. Crafted in white wash to showcase its assertive curves and bold stature, designers love its complimentary off-white 100% cotton shade and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White Wash |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4183A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618206 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A rich blend of style and substance, this monumental table lamp makes a grand statement in any living room. Crafted in white wash to showcase its assertive curves and bold stature, designers love its complimentary off-white 100% cotton shade and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White Wash |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4183A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618206 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























