
Safavieh Jarelle Table Lamp - Natural
Add a modern and lively flair to your home with the Jarelle table lamp. The concrete base of the table lamp is speckled with stone fragments to serve as a playful and welcoming addition to your home. Its tall drum shade creates a sleek contrast with the rectangular concrete body. Accented with a gold metallic finish, the table lamp showcases a dramatic play of textures, shapes, and proportions to enliven any bare surface of your home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 16.7" H |
| Product Lamp Color: | Natural/Gold |
| Product Material: | Concrete /Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3001A |
| Product UPC: | 195058396196 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jarelle Table Lamp - Natural
Add a modern and lively flair to your home with the Jarelle table lamp. The concrete base of the table lamp is speckled with stone fragments to serve as a playful and welcoming addition to your home. Its tall drum shade creates a sleek contrast with the rectangular concrete body. Accented with a gold metallic finish, the table lamp showcases a dramatic play of textures, shapes, and proportions to enliven any bare surface of your home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 16.7" H |
| Product Lamp Color: | Natural/Gold |
| Product Material: | Concrete /Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3001A |
| Product UPC: | 195058396196 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a modern and lively flair to your home with the Jarelle table lamp. The concrete base of the table lamp is speckled with stone fragments to serve as a playful and welcoming addition to your home. Its tall drum shade creates a sleek contrast with the rectangular concrete body. Accented with a gold metallic finish, the table lamp showcases a dramatic play of textures, shapes, and proportions to enliven any bare surface of your home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 16.7" H |
| Product Lamp Color: | Natural/Gold |
| Product Material: | Concrete /Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3001A |
| Product UPC: | 195058396196 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























