
Safavieh Jandean Table Lamp - Brown
Statuesque and modern, this Jandean Table Lamp is a new style icon. Jandean‰۪s antique brass finish perfectly complements its tapered geometric column base, and a cream cotton shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2002A |
| Product UPC: | 195058389365 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jandean Table Lamp - Brown
Statuesque and modern, this Jandean Table Lamp is a new style icon. Jandean‰۪s antique brass finish perfectly complements its tapered geometric column base, and a cream cotton shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2002A |
| Product UPC: | 195058389365 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Statuesque and modern, this Jandean Table Lamp is a new style icon. Jandean‰۪s antique brass finish perfectly complements its tapered geometric column base, and a cream cotton shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2002A |
| Product UPC: | 195058389365 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























