
Safavieh Jana 22-Inch H Table Lamp - Chrome
Designed to bring a mid-century vibe to any living room or home office, this contemporary table lamp is a new classic. Capped with a retro space-age style shade, its sleek metal body features a chrome finish that highlights its gentle minimalist curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 11" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4030A |
| Product UPC: | 889048324633 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Jana 22-Inch H Table Lamp - Chrome
Designed to bring a mid-century vibe to any living room or home office, this contemporary table lamp is a new classic. Capped with a retro space-age style shade, its sleek metal body features a chrome finish that highlights its gentle minimalist curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 11" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4030A |
| Product UPC: | 889048324633 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to bring a mid-century vibe to any living room or home office, this contemporary table lamp is a new classic. Capped with a retro space-age style shade, its sleek metal body features a chrome finish that highlights its gentle minimalist curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 11" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4030A |
| Product UPC: | 889048324633 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























