
Safavieh Jace Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Navy Blue
Perfect for balancing neutral toned furnishings with a pop of color and visual intrigue, this Jace Table Lamp is a shining decorative icon. Jace flaunts rich undulating texture, pairing navy ceramic with a gold finished neck and finial for a dramatic, artistic feel. A clean lined drum shade balances the look. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Navy Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4342A-SET2 |
| Product UPC: | 195058092265 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $131.61
-65%$131.61
$46.06More Images


Safavieh Jace Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Navy Blue
Perfect for balancing neutral toned furnishings with a pop of color and visual intrigue, this Jace Table Lamp is a shining decorative icon. Jace flaunts rich undulating texture, pairing navy ceramic with a gold finished neck and finial for a dramatic, artistic feel. A clean lined drum shade balances the look. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Navy Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4342A-SET2 |
| Product UPC: | 195058092265 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for balancing neutral toned furnishings with a pop of color and visual intrigue, this Jace Table Lamp is a shining decorative icon. Jace flaunts rich undulating texture, pairing navy ceramic with a gold finished neck and finial for a dramatic, artistic feel. A clean lined drum shade balances the look. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Navy Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4342A-SET2 |
| Product UPC: | 195058092265 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























