
Safavieh Isla Resin Table Lamp - Ivory
The pearlescent glow and dramatic silhouette of this Isla Table Lamp makes it a must have for today‰۪s contemporary d̩cor. An organic mosaic of ivory seashells overflows with unmistakable glamour that beautifully enhances Isla‰۪s sophisticated shape.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4279A |
| Product UPC: | 195058075404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $60.45
-65%$60.45
$21.16More Images


Safavieh Isla Resin Table Lamp - Ivory
The pearlescent glow and dramatic silhouette of this Isla Table Lamp makes it a must have for today‰۪s contemporary d̩cor. An organic mosaic of ivory seashells overflows with unmistakable glamour that beautifully enhances Isla‰۪s sophisticated shape.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4279A |
| Product UPC: | 195058075404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The pearlescent glow and dramatic silhouette of this Isla Table Lamp makes it a must have for today‰۪s contemporary d̩cor. An organic mosaic of ivory seashells overflows with unmistakable glamour that beautifully enhances Isla‰۪s sophisticated shape.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4279A |
| Product UPC: | 195058075404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























