
Safavieh Irima Wall Sconce Set Of 2 - Satin Brass
Give a contemporary update to your home with the Irima wall sconce. Gleaming in polished brass, a sleek pipe extends from the wall to hold our unique and eye-catching bulb. With a beautiful blend of clean lines and curved edges, our streamlined wall sconce adds warmth and interest to your wall. The contemporary wall light lends a warm and bright glow to brighten up any corner of your home.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 4.75" W x 4" D x 9.75" H |
| Product Lamp Color: | Satin Brass/Opal |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G25 |
| Product SKU: | SCN4086A-SET2 |
| Product UPC: | 195058432061 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $122.85
-65%$122.85
$43.00More Images


Safavieh Irima Wall Sconce Set Of 2 - Satin Brass
Give a contemporary update to your home with the Irima wall sconce. Gleaming in polished brass, a sleek pipe extends from the wall to hold our unique and eye-catching bulb. With a beautiful blend of clean lines and curved edges, our streamlined wall sconce adds warmth and interest to your wall. The contemporary wall light lends a warm and bright glow to brighten up any corner of your home.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 4.75" W x 4" D x 9.75" H |
| Product Lamp Color: | Satin Brass/Opal |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G25 |
| Product SKU: | SCN4086A-SET2 |
| Product UPC: | 195058432061 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give a contemporary update to your home with the Irima wall sconce. Gleaming in polished brass, a sleek pipe extends from the wall to hold our unique and eye-catching bulb. With a beautiful blend of clean lines and curved edges, our streamlined wall sconce adds warmth and interest to your wall. The contemporary wall light lends a warm and bright glow to brighten up any corner of your home.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 4.75" W x 4" D x 9.75" H |
| Product Lamp Color: | Satin Brass/Opal |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G25 |
| Product SKU: | SCN4086A-SET2 |
| Product UPC: | 195058432061 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























