
Safavieh Iria Table Lamp - Gold
A glamorous modern restyling of iconic Art Deco forms, this Iria Table Lamp emanates Old Hollywood chic. Iria‰۪s shimmering gold finish pairs perfectly with its column base and half-moon shade, making a fashionable statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.75" W x 13.75" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | TBL4319A |
| Product UPC: | 195058337243 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Iria Table Lamp - Gold
A glamorous modern restyling of iconic Art Deco forms, this Iria Table Lamp emanates Old Hollywood chic. Iria‰۪s shimmering gold finish pairs perfectly with its column base and half-moon shade, making a fashionable statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.75" W x 13.75" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | TBL4319A |
| Product UPC: | 195058337243 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A glamorous modern restyling of iconic Art Deco forms, this Iria Table Lamp emanates Old Hollywood chic. Iria‰۪s shimmering gold finish pairs perfectly with its column base and half-moon shade, making a fashionable statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.75" W x 13.75" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | TBL4319A |
| Product UPC: | 195058337243 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























