
Safavieh Imrie Table Lamp - White
Enhance your d̩cor with the stunning modern art look of this Imrie Table Lamp. Overflowing with a rich sense of depth and motion, Imrie‰۪s two white glass globes and black oval metal frame are beautifully balanced by its glamorous white marble pedestal base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6.5" W x 13" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | TBL4318A |
| Product UPC: | 195058337236 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Imrie Table Lamp - White
Enhance your d̩cor with the stunning modern art look of this Imrie Table Lamp. Overflowing with a rich sense of depth and motion, Imrie‰۪s two white glass globes and black oval metal frame are beautifully balanced by its glamorous white marble pedestal base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6.5" W x 13" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | TBL4318A |
| Product UPC: | 195058337236 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your d̩cor with the stunning modern art look of this Imrie Table Lamp. Overflowing with a rich sense of depth and motion, Imrie‰۪s two white glass globes and black oval metal frame are beautifully balanced by its glamorous white marble pedestal base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6.5" W x 13" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | TBL4318A |
| Product UPC: | 195058337236 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























