
Safavieh Idina Wall Sconce - Gold
The perfect finishing touch for any interior, this Idina Wall Sconce is a modern must-have. Idina‰۪s white frosted glass shade casts a warm, gentle glow, beautifully enhanced by the shimmering brass finish of its arm and base.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8.25" W x 6" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | SCN4072A |
| Product UPC: | 195058276979 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $86.45
-65%$86.45
$30.26More Images


Safavieh Idina Wall Sconce - Gold
The perfect finishing touch for any interior, this Idina Wall Sconce is a modern must-have. Idina‰۪s white frosted glass shade casts a warm, gentle glow, beautifully enhanced by the shimmering brass finish of its arm and base.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8.25" W x 6" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | SCN4072A |
| Product UPC: | 195058276979 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect finishing touch for any interior, this Idina Wall Sconce is a modern must-have. Idina‰۪s white frosted glass shade casts a warm, gentle glow, beautifully enhanced by the shimmering brass finish of its arm and base.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8.25" W x 6" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | SCN4072A |
| Product UPC: | 195058276979 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























