
Safavieh Huron Led Outdoor String Lights - Black
Chic and modern, these Huron LED Outdoor String Lights give your outdoor living space some serious sparkle. Huron‰۪s jet black cord provides the perfect contrast to the shine of its ten clear circular bulbs, creating a dramatic look ideal for any open-air get-together.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 1.5" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4045A |
| Product UPC: | 195058423953 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Huron Led Outdoor String Lights - Black
Chic and modern, these Huron LED Outdoor String Lights give your outdoor living space some serious sparkle. Huron‰۪s jet black cord provides the perfect contrast to the shine of its ten clear circular bulbs, creating a dramatic look ideal for any open-air get-together.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 1.5" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4045A |
| Product UPC: | 195058423953 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic and modern, these Huron LED Outdoor String Lights give your outdoor living space some serious sparkle. Huron‰۪s jet black cord provides the perfect contrast to the shine of its ten clear circular bulbs, creating a dramatic look ideal for any open-air get-together.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 1.5" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4045A |
| Product UPC: | 195058423953 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























