
Safavieh Hugh Table Lamp Set Of 2 - Light Brown
Inspired by finds at a Belgian flea market, this charming table lamp adds character to any living room. Complete with a complimentary 100% cotton off-white shade, its classic candlestick body features a neutral light brown hue and a deluxe silver finish.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Light Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4154A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617834 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Hugh Table Lamp Set Of 2 - Light Brown
Inspired by finds at a Belgian flea market, this charming table lamp adds character to any living room. Complete with a complimentary 100% cotton off-white shade, its classic candlestick body features a neutral light brown hue and a deluxe silver finish.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Light Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4154A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617834 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by finds at a Belgian flea market, this charming table lamp adds character to any living room. Complete with a complimentary 100% cotton off-white shade, its classic candlestick body features a neutral light brown hue and a deluxe silver finish.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Light Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4154A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617834 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























