
Safavieh Hopper Table Lamp Set Of 2 - Brass Gold
Sculptural and statuesque, this table lamp makes an artistic statement with its bold antique brass finish and sleek contemporary cylinders. Designed to blend seamlessly into the contemporary living room, its crisp white linen shade mirrors its curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4060A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407763 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Hopper Table Lamp Set Of 2 - Brass Gold
Sculptural and statuesque, this table lamp makes an artistic statement with its bold antique brass finish and sleek contemporary cylinders. Designed to blend seamlessly into the contemporary living room, its crisp white linen shade mirrors its curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4060A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407763 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sculptural and statuesque, this table lamp makes an artistic statement with its bold antique brass finish and sleek contemporary cylinders. Designed to blend seamlessly into the contemporary living room, its crisp white linen shade mirrors its curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4060A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407763 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























