
Safavieh Hensley 30.25-Inch H Table Lamp - Gold
Animated by its ethereal artistic movement, this modern table lamp was inspired by the minimalist lines and graceful curves of contemporary artwork. Bejeweled with crystal and finished in gold, it becomes the instant focal point of any tasteful interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Clear |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4002A |
| Product UPC: | 889048257184 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Hensley 30.25-Inch H Table Lamp - Gold
Animated by its ethereal artistic movement, this modern table lamp was inspired by the minimalist lines and graceful curves of contemporary artwork. Bejeweled with crystal and finished in gold, it becomes the instant focal point of any tasteful interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Clear |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4002A |
| Product UPC: | 889048257184 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Animated by its ethereal artistic movement, this modern table lamp was inspired by the minimalist lines and graceful curves of contemporary artwork. Bejeweled with crystal and finished in gold, it becomes the instant focal point of any tasteful interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Clear |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4002A |
| Product UPC: | 889048257184 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























