
Safavieh Hensen Table Lamp - Clear
A contemporary update of the traditional ship in a bottle, this Hensen Table Lamp is a playful take on coastal-chic style. Hensen‰۪s clear glass body houses assorted woven rattan balls that emanate a warm, cozy aura in any d̩cor. A tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4405A |
| Product UPC: | 195058131766 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $104.88
-65%$104.88
$36.71More Images


Safavieh Hensen Table Lamp - Clear
A contemporary update of the traditional ship in a bottle, this Hensen Table Lamp is a playful take on coastal-chic style. Hensen‰۪s clear glass body houses assorted woven rattan balls that emanate a warm, cozy aura in any d̩cor. A tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4405A |
| Product UPC: | 195058131766 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A contemporary update of the traditional ship in a bottle, this Hensen Table Lamp is a playful take on coastal-chic style. Hensen‰۪s clear glass body houses assorted woven rattan balls that emanate a warm, cozy aura in any d̩cor. A tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4405A |
| Product UPC: | 195058131766 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























