
Safavieh Helene, 12 Inch, White, Iron, Rechargeable Led Table Lamp? - White
This Helene Rechargeable LED Table Lamp is the perfect finishing touch to today‰۪s modern interiors. Showcasing a minimalist profile with its pedestal base, slender cylinder body, and expansive shade all in pure white, Helene‰۪s touch dimmer make it an absolute essential. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.92" W x 4.92" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4317A |
| Product UPC: | 195058320719 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Helene, 12 Inch, White, Iron, Rechargeable Led Table Lamp? - White
This Helene Rechargeable LED Table Lamp is the perfect finishing touch to today‰۪s modern interiors. Showcasing a minimalist profile with its pedestal base, slender cylinder body, and expansive shade all in pure white, Helene‰۪s touch dimmer make it an absolute essential. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.92" W x 4.92" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4317A |
| Product UPC: | 195058320719 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Helene Rechargeable LED Table Lamp is the perfect finishing touch to today‰۪s modern interiors. Showcasing a minimalist profile with its pedestal base, slender cylinder body, and expansive shade all in pure white, Helene‰۪s touch dimmer make it an absolute essential. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.92" W x 4.92" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4317A |
| Product UPC: | 195058320719 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























