
Safavieh Haynes Table Lamp - Black
Uplift the style and ambiance of your home with Haynes table lamp. The lamp is enclosed within a wire mesh cage to bring sleek and effortless style to your home. It combines the industrial charm of metal with the organic beauty of wood to serve as a modern lantern. When lit, our table can amp up light to serve as the perfect complement to your dining table or any surface that requires mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black/Natural Wood |
| Product Material: | Manufactured Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3003A |
| Product UPC: | 195058396219 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Haynes Table Lamp - Black
Uplift the style and ambiance of your home with Haynes table lamp. The lamp is enclosed within a wire mesh cage to bring sleek and effortless style to your home. It combines the industrial charm of metal with the organic beauty of wood to serve as a modern lantern. When lit, our table can amp up light to serve as the perfect complement to your dining table or any surface that requires mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black/Natural Wood |
| Product Material: | Manufactured Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3003A |
| Product UPC: | 195058396219 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Uplift the style and ambiance of your home with Haynes table lamp. The lamp is enclosed within a wire mesh cage to bring sleek and effortless style to your home. It combines the industrial charm of metal with the organic beauty of wood to serve as a modern lantern. When lit, our table can amp up light to serve as the perfect complement to your dining table or any surface that requires mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black/Natural Wood |
| Product Material: | Manufactured Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3003A |
| Product UPC: | 195058396219 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























