
Safavieh Hathi 25.5-Inch H Sculpture Table Lamp Set Of 2 - Light Grey
Bring colossal character to any room with the Hathi sculpture table lamp. Defy the predictable with its posh resin pachyderm base, inspired by photos from safaris in India. A rectangular cotton shade in cream adds classic style to its eclectic elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 9" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Light Grey |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4315A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $203.11
-65%$203.11
$71.09More Images


Safavieh Hathi 25.5-Inch H Sculpture Table Lamp Set Of 2 - Light Grey
Bring colossal character to any room with the Hathi sculpture table lamp. Defy the predictable with its posh resin pachyderm base, inspired by photos from safaris in India. A rectangular cotton shade in cream adds classic style to its eclectic elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 9" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Light Grey |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4315A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring colossal character to any room with the Hathi sculpture table lamp. Defy the predictable with its posh resin pachyderm base, inspired by photos from safaris in India. A rectangular cotton shade in cream adds classic style to its eclectic elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 9" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Light Grey |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4315A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























