
Safavieh Harrington Table Lamp - White
Designed to add modern cottage style to any living room, this contemporary table lamp is a breath of fresh air. A new spin on traditional style, its bright white finish enhances every curve. Its bright, tapered white shade creates a gentle glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4083A |
| Product UPC: | 889048524439 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $72.15
-65%$72.15
$25.25More Images


Safavieh Harrington Table Lamp - White
Designed to add modern cottage style to any living room, this contemporary table lamp is a breath of fresh air. A new spin on traditional style, its bright white finish enhances every curve. Its bright, tapered white shade creates a gentle glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4083A |
| Product UPC: | 889048524439 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to add modern cottage style to any living room, this contemporary table lamp is a breath of fresh air. A new spin on traditional style, its bright white finish enhances every curve. Its bright, tapered white shade creates a gentle glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4083A |
| Product UPC: | 889048524439 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























